ServeGameComunity
Bine ati venit pe forumul nostru
ServeGameComunity
Bine ati venit pe forumul nostru
ServeGameComunity
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Bine ati venit pe forumul nostru.
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 [Tutorial]Cum sa administrezi corect un server de Counterstrike 1.6

Go down 
AuthorMessage
STaLkeR
Fondator
STaLkeR


Posts : 103
Join date : 2012-07-23
Age : 26
Location : brasov

[Tutorial]Cum sa administrezi corect un server de Counterstrike 1.6 Empty
PostSubject: [Tutorial]Cum sa administrezi corect un server de Counterstrike 1.6   [Tutorial]Cum sa administrezi corect un server de Counterstrike 1.6 I_icon_minitimeSat Apr 20, 2013 12:32 am

Cuprins:
1. Introducere
2. Administrare
2.1 Comenzi administrator
2.2 Mici sugestii
2.3 Schimbarea hartilor
2.4 Cum scapam de lag
3. Codati
3.1 Cele mai frecvente tip-uri de cod si cum le descoperim
3.2 Ce trebuie sa faci la descoperirea codat-ului
3.3 Pedepse aplicate

1.Introducere
Salut,
deoarece zilnic vad administratori care nu stiu nici macar comenzile m-am decis sa creez un ghid, facut pe baza experientei mele de 3 ani in administrare, care ii va ajuta sa administreze serverul corect.
In principal acest ghid lam facut pentru sectiunea Codati a ghidului,pentru ca foarte multa lume abuzeaza de admin pe nedrept.

Atentie!
Acest ghid nu face referire la nimeni,este strict pentru a ajuta administratorii noi in domeniu.

2.Administrarea


Administratea este un lucru usor odata ce ai inteles ce necesita aceasta.Vei invata comenzi si mici sugestii care vor duce la o mai buna rulare a server-ului de CS.
2.1 Comenzi administrator

Aveti aici o lista cu comenzile importante:

In joc aveti toata lista de comenzi folosind comanda : amx_help

2.2 Mici sugestii

Incercati sa pastrati un limbaj decent.Sunteti administratori si trebuie sa dati un exemplu.
Nu folositi pedepse pe alti administratori.
La schimbarea hartii supuneti la vot minim 2 harti nu doar 1 pentru ca la fel de bine puteti schimba direct daca este doar 1 harta la vot.
Nu va luati in gura cu jucatorii deoarece ve-ti ajunge sa aplicati pedepse nu tocmai corespunzatoare pe ei acestea fiind urmate de reclamatii si chiar suspendarea voastra daca acestia au dovezi ca voi ati inceput.
Daca vedeti ca cineva injura pe chat pastrati linistea folosind comanda amx_gag,dar nu uitati orice om merita sa-si dea cu parerea(nu injurat) si acesta nu este motiv pentru gag.
Incercati sa faceti un joc cat mai placut

2.3 Schimbarea hartilor

Schimbarea hartilor are un anumit ciclu pe parcursul zilei si un altul pe parcursul serii/noptii.

Dimineaza si ziua in general pana in ora 4-5:

Harti Mici:

aim_map
fy_snow (4v4 maxim)
fy_buzzkill (6v6)
de_dust2x2 (5v5)
de_dust2_long (4v4)
awp_india (4v4)
awp_map(5v5)
awp_bycastor(minim 2)
35hp (Oricati,pe rand sa fie)
35hp_2 (Oricati,pe rand sa fie)

Dupamasa si seara(bine inteles in functie de cati playeri sunt) :

Harti Mari:
de_dust2
de_nuke_rarea
de_aztec
de_train
cs_assault
awp_bycastor
awp_india
de_inferno etc.

2.4 Cum scapam de lag:

Lagul,o problema cu care se confrunta multi administratori.Mai jos aveti 16 pasi prin care puteti scapa de lag.

Cum scapam de lag server CS.

Desigur mai exista si metode mai usoare tip comanda:
amx_reconfig - Pentru micsorarea lag-ului
rate 25000 - Pentru micsorarea lag-ului
amx_cvar sv_unlag 1 - Pentru micsorarea lag-ului

3. Codati
Codati,cea mai mare problema a administratorilor.Va voi invata cum sa descoperiti,sa faceti rost de dovezi si sa pedepsiti codatii.

3.1 Cele mai frecvente tip-uri de cod

Silent Aim

SilentAim-ul ,un cod care pentru ochi neformati este greu de descoperit.

Cum descoperim acest cod?
Simplu,uitati un video ce va va arata care este diferenta dintre Silent Aim si joc normal.
[video=youtube;AhkRPQv_O8E][You must be registered and logged in to see this link.]

Dupa cum puteti vedea ,cand el trage gloantele nimeresc adversarul chiar daca tinta lui nu este indreptata spre ei.

In plus,daca stati spect pe codat,ve-ti vedea ca tinta lui face miscari circulare.

Folosindune de comanda : record <nume>

PASUL I :

- Te pui spectator pe Userul suspect :
- Intrii in Console :
- Tastezi : Record (nume user)
[You must be registered and logged in to see this image.]

PASUL II :

-Inchizi Consola si te uiti permanent pe Userul suspect !
-Dupa ce crezi ca s-a vazut destul, intri inapoi in Console si tastezi : stop

PASUL III :

-Dupa ce Demo a fost facut apesi ALT + TAB ( Iti va pune Cs in bara de Minimize ) :
-Intri in Folderul unde ai instalat Cs-ul, apoi in Folderul cstrike
-Acolo o sa va apara scri in plus : player.dem ( "player" este numele ales de mine )

Daca doriti sa revizionati demo-ul puteti scrie in consola: play <nume jucator>.dem

Wall Hack

WallHack-ul nu este foarte greu de descoperit,decat daca acesta este versiunea "pe buton".

Cum descoperim acesc cod?

Simplu,faceti poze folosind comanda:
amx_ss <nume>

Mai apoi cereti pozele la un id de mess.In poze va aparea clar daca jucatorul are sau nu wallhack.

Dar v-am zis,exista posibilitatea ca jucatorul sa aibe wall "pe buton" si sa il activeze doar cat sa se uite 1 secunda si apoi sal dezactiveze.

In general WallHack-eri tind sa traga inainte sa iesi de dupa zid,eu cand cred ca am vazut un codat si sunt in echipa adversa merg si ma opresc brusc inainte sa ies de dupa zid pentru a vedea daca trage sau nu(este o metoda buna,dar nu eficienta in totalitate).

Antentie!

A nu se confunda WallHack-ul cu Sunet-ul.Avand o pereche de casti un jucator paote auzi foarte bine din ce parte vine adversarul si chiar sa iasa tragand,dar oricum se vede diferenta dintre sunet si wall.

AimBot-ul

Nu cred ca trebuie sa fac prezentari ,toti il stim.Este varianta mai Hard a Silent Aim-ului care se poate descoperii foarte usor.

Cum descoperim acesc cod?

Simplu,ne punem spectator si ne uitam daca cand acesta apasa Fire ii zboara tinta pe adversari.
[video=youtube;K2XPi8XZ1vk][You must be registered and logged in to see this link.]

Config AIM
Un config idiot ce contine Aim.Este un "semi-cod",care este mai greu descoperit de ochi neformati si chiar si descoperit nu prea poti face mare lucru,pentru ca nu poti procura dovezi ca acesta are Config cu Aim.

Cum combatem acest "semi-cod"?
Indicat ar fii instalarea unui plugin care sa inlocuiasca Config-ul jucatorilor cu unul nou,default din server la fiecare 10 secunde.Astfel setarile aim din config-ul jucatorului vor fii sterse.
Cum descoperim acesc cod?
Nu prea poti,iti trebuie un ochi format si cativa ani de cs pentru ati da seama.

No recoil,No spread

No recoil,gloantele zboara intr-un singur punct.
No spread,tinta ramane nemiscata cand tragi.

Sunt usor de descoperit,in special no recoil-ul care arata cam asa:
[video=youtube;I8-h99CNtRc][You must be registered and logged in to see this link.]
Cum descoperim acesc cod?

Simplu,ne punem spect si ne uitam daca gloantele din spatele adersarului omorat de el sau dus intrun singur punct(ne uitam pe zidul din spate).

3.2 Ce trebuie sa faci la descoperirea codat-ului

La descoperirea codatului trebuie sa faci astfel:

1.Daca esti jucator:

-Anunti codat-ul prin U@ pentru ca adminii sa se ocupe de el

2.Daca esti Admin

-Faci rost neaparat de o dovada,pentru ca jucator-ul poate sa fie cu tupeu si sa iti faca reclamatie,iar tu neavand dovezi vei avea de suportat consecinte.
-Pedepsesti corespunzator jucatorul.

3.3 Pedepse aplicate

Dupa descoperirea codatului si dupa ce am facut rost de dovezi ,trebuie sa aplicam pedeapsa.

Dupa descoperirea codatului si dupa ce am facut rost de dovezi ,trebuie sa aplicam pedeapsa.

Tipuri de pedepse:

1.Ban pe timp
Pentru coduri Low-Hack(Config-uri)

Daca consideri ca foloseste un cod tip low-hack(config cu cod) atunci poti da un ban sa zicem pe 500 minute.

2.Ban Permanent
Pentru jucatorii codati(Aim,Speed,etc).Este la alegerea ta daca vrei sa dai o pedeapsa mica sau una mai mare cum e urmatoarea.

3.Destroy/Exterminate
Pentru jucatorii codati(Aim,Speed,etc).
Folosindune de comanda
amx_Destroy <nume> jucatoru-lui i se va aplica o pedeapsa medie ce ii va distruce clientul de CS,a config-ului si registrilor din Valve.
Dupa reinstalarea CS-ului ,destroy-ul va trece.

Atentie! Folositi numai pentru codati.

4.FuckOff/Censure
Cea mai grea pedeapsa pentru codati.
Am mai avut probleme in genul: Ii dadeam destroy si ban permanent,iar acesta tot intra dupa 30 de secunde(exista metode de combatere a Destroy-ului).
Back to top Go down
https://sgame.forumgratuit.ro
 
[Tutorial]Cum sa administrezi corect un server de Counterstrike 1.6
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
»  Tutorial adaugare modele pe server Zombie plague
» Aici se fac anunturi despre server!!!
» Moderator pt server(Am redeschis serverul)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ServeGameComunity :: Cs Zone :: Pluginuri-
Jump to: